Історія

ДП «Могилів-Подільське ЛГ» розташоване в південно-західній частині Вінницької області на території Могилів-Подільського, Мурованокуриловецького, Шаргородського, Чернівецького, Ямпільського, Томашпільського і Барського адміністративних районів Вінницької області.
ДП «Могилів-Подільський ЛГ» організоване в 1928 році на базі Могилів-Подільського, Моївського і Ярошенського укрупнених лісництв, які були організовані із лісів приватних  володінь і бувших казенних лісництв.
В 1934 році воно було розділено на два лісгоспи Могилів-Подільський і Шаргородський. В 1940 році останній був розформований і знову приєднаний до Могилів-Подільського лісгоспу (за виключенням Ярошенського лісництва, переданого до Жмеринського лісгоспу)
В склад лісгоспу входили Житницьке, Котюжанське, Сабаринське, Шаргородське, Михайлівське, Моївське і Юрковецьке лісництва.
Під час війни лісовому господарству Могилів-Подільського держлісгоспу було завдано значних збитків. На базі існуючих лісництв були створені лісництва, що підпорядковувалися румунському протекторату.
Ліси у цей період масово вирубувалися і вивозилися до Румунії і Німеччини. Лісовідновленням ніхто не займався.
Країна ще декілька років не могла вийти із розрухи важкої війни, але лісівники Могилів-Подільщини розпочали приведення лісів до належного стану. Різко зросли обсяги лісокультурних робіт, що потребувало заготівлі лісового насіння та вирощування посадкового матеріалу.
Виконання непомірно великих об’ємів робіт при відсутності на той час будь-якої техніки зумовили необхідність створення ланок лісокультурниць в усіх обходах загальною кількістю до 60 чоловік в кожному лісництві, а в Моївському - 132.
Відбудові і розвитку Могилів-Подільського лісгоспу сприяла організація у 1947 році Міністерства лісового господарства. У зв’язку з тим, що в роки війни матеріали лісовпорядкування не збереглися, у 1948-1949 роках було проведено перше після війни лісовпорядкування. У наступний період аж до 2000 року воно проводилося регулярно через кожних 10 років. 
Відповідно до постанови Ради Міністерств УРСР від 30 листопада 1959 року №1834 Могилів-Подільський лісгосп реорганізований у лісгоспзаг.
В 1967 році із складу Моївського лісництва відійшли до Ямпільської ЛМС Урочища: «Петрашівський ліс», «Дорошівський», «Михайлівський», «Северинівський» і урочище «Криве».
В 1970 році було переіменоване Сабаринське лісництво в Івашковецьке.
У 1970-1980 роках лісопромислова діяльність набула свого найширшого розвитку. Лісгоспзаг  наприкінці 80-х років мав два потужних цехи по переробці деревини (Моївський та Івашковецький). На даних цехах перероблялося майже 4 тисячі кубометрів низькосортної деревини. Щороку на рубках головного користування заготовлялося 17-20 тис м3 ліквідної деревини, яка відвантажувалася з двох лісоскладів.
В 1988 році було розформовано Шаргородське лісництво, від якого ур. «Гибалівська дача» відійшла до Івашковецького  лісництва, а ур. «Джуринська дача» приєднана до Михайлівського, переіменованого – Джуринське.
У квітні 1993 року Могилів-Подільський лісгоспзаг згідно з наказом Міністерства лісового господарства України було перейменовано в Могилів-Подільський держлісгосп.
В 1997 були об’єднані Житницьке лісництво із Мур-Куриловецьким Ямпільського держлісгоспу і тепер іменується Мурованокуриловецьким. В цьому ж році в склад держлісгоспу ввійшло Вендичанське лісництво, яке належало Ямпільському  держлісгоспу.
Величезних збитків зазнав Могилів-Подільський держлісгосп внаслідок стихійного лиха наприкінці 2000 року. Пониження температури одночасно з дощем спричинило обледеніння дерев. Крони дерев, стовбури від надмірної ваги відламувалися і падали на землю. Дороги і квартали просіки завалило зламаними гілляками та деревами.
Особливо постраждали від стихії Івашковецьке, Моївське, Джуринське лісництва. Всього ліси були захаращені на площі 8320 га.
Завдяки тому, що Вінницька облдержадміністрація прийняла розпорядження, яким порубочні рештки та зламані крони дерев передавалися безкоштовно місцевим жителям, які розчищали лісові масиви, протягом І півріччя 2001 року захаращеність була ліквідована.
З початку двохтисячних років в держлісгоспі розпочалося активно оновлюватися машино-тракторний парк. В 2002 році було куплено першого великовантажного дизельного автомобіля підвищеної прохідності «Урал» з причепом, першого гідроманіпулятора.
За ці роки було придбано 6 автомобілів «Урал», 1 автомобіль КАМАЗ, 11 тракторів МТЗ різних модифікацій. Також було куплено новий автомобільний кран.  
З 2006 року підприємство відновило роботи по лісорозведенню на землях не придатних для ведення сільського господарства.
У період з 2006 по 2017 рік ДП «Могилів-Подільський ЛГ» створило 1149 га нових лісів. Це найбільший показник в області.
При створені лісових культур в держлісфонді лісгосп вводить в склад лісових культур горіх чорний. Перший досвід інтродукції горіха чорного в Могилів-Подільському лісгоспі відноситься до 30-х років XX століття. У той час в Моївському лісництві створено лісові культури дуба звичайного і горіха чорного на площі 5,6 га. В даний час це насадження має 85 років. Лісові насадження за участю чорного горіха займають 970 га.
На підставі наказу Державного комітету лісового господарства України № 71 від 02.02.2005 року Могилів-Подільський держлісгосп перейменовано в державне підприємство «Могилів-Подільське лісове господарство».
В цьому ж році відповідно наказу Державного комітету лісового господарства України ДП «Ямпільське ЛГ» було реорганізовано і приєднано до ДП «Могилів-Подільське ЛГ». На базі Ямпільського лісгоспу створено Ямпільське лісництво.

Структура. Загальна характеристика

Станом на 1 січня 2018 року ДП «Могилів-Подільський ЛГ» функціонує в такому складі:
 • Мурованокуриловецьке лісництво - 4512га;
 • Котюжанське лісництво - 3309га;
 • Івашковецьке - 4771га;
 • Джуринське - 4972га;
 • Моївське - 4190га;
 • Вендичанське - 4869га;
 • Ямпільське - 5512га.
Загальна площа становить 32135 га.
Нині держпідприємством активно використовується в роботі новітні електронні технології. Так, для підготовки планово-картографічних матеріалів використовується сучасна система GPS-знімання контурів ділянок та побудови планів, для інвентаризації лісу – електронна мірна вилка. На транспортні засоби встановлюються системи GPS-моніторингу транспорту та використання пального.
У 2017 році ДП «Могилів-Подільське ЛГ» отримало позитивну оцінку згідно з вимогами сертифікаційних стандартів лісоуправління FSC (Лісової опікунської ради). Ведення лісового господарства на підприємстві визнано ефективним, прозорим, зорієнтованим на європейські норми. Наявність сертифіката підтверджує, що ведення лісового господарства держпідприємством здійснюється на високому рівні, без завдання шкоди екосистемі.

Основними напрямами діяльності підприємства є:

 • проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід;
 • здійснення заходів із замінами малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель;
 • організація лісонасінневої справи і лісових розсадників;
 • поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів;
 • охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень;
 • охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників;
 • облік лісових користувань;
 • проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт.